Ogromny wybór blachodachówek na naszym rynku sprawia, że mógłbym tutaj napisać o kilkudziesięciu wyjątkowych modelach blachodachówek. Każda z nich posiada jakiś szczegół, detal, kształt, sposób wykończenia, który sprawia, że jest wyjątkowa. Ja chciałbym zwrócić uwagę szczególnie na dwa modele.
Pierwszy z nich to Panorama firmy Balex Metal. Jest to blachodachówka modułowa z wyjątkowym rowkiem, który sprawia, że doskonale naśladuje dachówkę ceramiczną. Dopracowane i dopasowane akcesoria systemowe gwarantują, że nawet osoba działająca w branży dachowej, na pierwszy rzut oka nie rozpozna, że jest to blachodachówka.
Dla dachów nowoczesnych, takim wyjątkowym produktem może okazać się nowość z roku 2018, blachodachówka Ruukki Hygge. Płaska blachodachówka idealnie wpasowała się w trendy nowoczesnego budownictwa. Ostre krawędzie, moduły naśladujące dachówkę płaską, możliwość układania "na mijankę", to tylko niektóre z oryginalnych cech tej blachodachówki.
Blacha na rąbek stojący
Od wielu lat na rynku dostępne są
blachy tzw. na rąbek stojący, przy czym warto zauważyć, że jeszcze kilkanaście lat temu mówiono w ten sposób głównie o blasze z tytan-cynku. To właśnie z takiej blachy można wykonać wiele niestandardowych obróbek, których nie da się wykonać z blachy stalowej. Wygląd takiego pokrycia wykonanego przez wykwalifikowanego dekarza-blacharza jest wysoce estetyczny i efektowny.
Stosunkowo wysoki koszt blachy tytanowo-cynkowej sprawił, że na rynku pojawiły się podobne pokrycia z blachy stalowej. Nic nie stoi przecież na przeszkodzie, aby tzw. "nowoczesną stodołę" wyposażyć w dach właśnie z blachy stalowej na rąbek. Podstawowa różnica polega na sposobie montażu. Blacha stalowa nie wymaga ręcznego zagniatania rąbka. Wystarczy wcisnąć jeden arkusz w drugi i blacha zatrzaskuje się na tzw. Click. Jest to znacznie tańsza alternatywa w materiale i wykonawstwie, polecana szczególnie dla prostych dachów dwuspadowych. W przypadku wyboru blachy na rąbek, zalecamy stosowanie specjalnej folii podkładowej przeznaczonej właśnie do takiej blachy. Pozwoli nam to uniknąć nieprzyjemności podczas użytkowania budynku.
To jest część artykułu
Estetyczne pokrycia dachowe. Jeżeli jeszcze nie czytałeś jego wstępu, serdecznie zapraszam do zapoznania się z nim.